Become a Member

contact our Junior Vice Department Commander

Michael W. Carr, PDC 

P.O. Box 42

Carson, Iowa 51525 

             712-484-3647                   

wgpcw@aol.com

      Greetings from the         Deptartment of Iowa's       Junior Vice Commander. I would like to extend a welcome to those of you who wish to join our Order, or those who merely seek information.  My job is to assist you in finding you a camp to join.  Or, better yet, getting you to start a NEW camp.  To join a camp, merely contact a member of the camp you wish to join, or if you don't know who to contact, contact me and I'll get you set up.  If there's no camp nearby, you can start a new camp with as few as FIVE members. In such a case, all should have lineage to a Civil War veteran.  You do not have to have a Civil War ancestor to join a camp. If you do want to start a camp, I can pass on your request to our Camp Organizer.  We will do all we can to assist you.  You can contact me by phone at   (712) 484-3647, by email at wgpcw@aol.com or by  mail at P.O. Box 42, Carson, Iowa  51525.  I look forward to hearing from you.

Past Department Commanders and Presidents

of the Allied Orders in Iowa

 

 Sons of Veterans of the U.S.A.

Iowa Division

chartered June 2, 1883

 

*  find-a-grave

 

Division Commanders

 

1st  1884 Des Moines

2nd 1885 Des Moines June 9-10 Peter V. Carey * 

          Iowa Grand Army of the Republic Department Commander 1881

             Co. K, 14th New York Heavy Artillery

                                   charter member of the Iowa Division

3rd 1886 Des Moines Jun 9-11 James Davis Rowen *

                                    charter member of the Iowa Division

4th 1887 Des Moines Jun 23 James Davis Rowen

5th 1888 Cedar Rapids Apr 11-13 Cato Heddon Sells *

                   son of George W. Sells, Co. K, 40th Iowa Infantry

6th 1889 Iowa City Jun 19-20 F. C. White

                                            182 Camps  2,646 members  

7th 1890 Washington Jun 12-14  J. H. Pickett

                                        110 Camps  2,461 members

8th 1891 Ottumwa Jun 9-11 George Hamilton Van Houten  * 

                                        member of G.A.R. and S of V

           Co. E. 4th Missouri Cavalry

           son of John H. W. Van Houten, Co. C, 11th Missouri Cavalry

                                                      2,853 members          

9th 1892 Des Moines May 18-19 Lewis Anderson Dilley *

                   son of Lewis Dilley, 103rd Ohio Infantry

10th 1893 Council Bluffs Jun 20-22 Council Bluffs J. Owen Smith * 

11th 1894 Ft. Madison Jun 19-21 J. Owen Smith

12th 1895 Clinton May 7-11 Edward Everett Hawkes *

            son of George A. Hawkes, Co. F, 8th Massachusetts Infantry

                                         72 Camps 1500 members

13th 1896 Cedar Rapids Apr 28-30 H. H. Hanson  

14th 1897 Marshalltown Jun 8-10 A. T. Wilson

                                                  1,602 members

15th 1898 Sioux City June 14-16 W. W. Bisby

16th 1899 Waterloo June 13–15 William A. Brown   

                                                     941 members

17th 1900 Davenport Jun 12-14 Guy Reginald Carson *  

            son of Robert Beecher Carson, Co. G, 2nd Iowa Infantry

18th 1901 Dubuque Jun 10-12 Harry Joseph Green *

             son of Harry H. Green, Captain, Co. I, 2nd Iowa Infantry

19th 1902 Des Moines May 21-23 W. T. Mollison

20th 1903 Cedar Rapids May 19-21 C. W. Bryan

                                                         29 posts

21st 1904 Mason City Jun 7-9 William Foster Muse *

            son of James W. Muse, Private, Co. G, 14th Illinois Cavalry

22nd 1905 Oskaloosa May 16-18 Fremont Samuel Gibson *

            son of William Gibson, 2nd Lieutenant, 11th New York Cavalry

23rd 1906 Boone Jun 5-7 Fremont Samuel Gibson

24th 1907 Dubuque Jun 11-14 Lewis Anderson Dilley *

25th 1908 Cedar Rapids Jun 9-12 J. H. Henderson

26th 1909 Ft. Dodge Jun 8-10 Lewis Job Yaggy *

            son of Job H. Yaggy, Co. E, 124th Illinois Infantry

27th 1910 Des Moines Jun 8-10 Herbert Clarence Ring *

            son of Richard C. Ring, Co. D, 20th Iowa Infantry

28th 1911 Muscatine Jun 14-15 William G. Loftus

            son of Michael Loftus, Co. A, 10th Missouri Cavalry

29th 1912 Mason City Jun 11-13 R. C. Brown 

30th 1913 Des Moines Jun 10-13 James H. Fenton *

            son of George A. Fenton 6th Connecticut Infantry

31st 1914 Ft. Dodge Jun 8-10 William Lincoln Kerr *

            son of William W. Kerr, Co. F, 21st Iowa Infantry

32nd 1915 Sioux City Jun 7-9 William Lincoln Kerr

33rd 1916 Marshalltown Jun 20-22 L. S. Carpenter

34th 1917 Davenport Jun 19-21 Daniel R. Munger * 

            son of David Munger, 20th Ohio Lt. Artillery

35th 1918 Des Moines Jun 11-13 Cassius A. Bryson *

            son of Alexander Bryson, Co. I, 27th Iowa Infantry

36th 1919 Cedar Rapids Jun 16-17 Cassius A. Bryson

37th 1920 Ottumwa Jun 22-24 Cassius A. Bryson

38th 1921 Waterloo Jun 7-9 Donald D. Donnan *

            son of William G. Donnan, Co. H, 27th Iowa Infantry

39th 1922 Iowa City Jun 20-22 Harold L. Crowell

40th 1923 Ft. Dodge Jun 5-7 Franklin S. Baldwin

41st 1924 Marshalltown Jun 10-12 Clyde Ebenezer Hinchliffe *

            son of Ebenezer Hinchliffe, Co. B, 4th Iowa Infantry

 

 

 Sons of Union Veterans of the Civil War

Department of Iowa

 

 

Department Commanders

 

42nd 1925 Mason City Jun 9-11 Harlow Munson Pratt *

            son of Herbert Luther Pratt, Co. A, 66th Ohio Infantry

43rd 1926 Keokuk Jun 8–10 Raymond L. Snodgrass *

            son of William T. Snodgrass, Co. F, 31st Iowa Infantry

44th 1927 Newton Jun 21-23 Asa Leroy Briar *

            son of James Briar, Co. A, 27th Iowa Infantry

45th 1928 Cedar Rapids Jun 5-7 Raymond B. Gibford *

            son of Daniel Gibford, Co. K, 28th Iowa Infantry

46th 1929 Ft. Dodge Jun 11-13 Carl Crane

47th 1930 Ottumwa Jun 10-12 Lowery C. Neff *

            son of Joseph Neff, Co. C, 18th Iowa Infantry

48th 1931 Marshalltown Jun 8-11 Lynford Leroy Shope *

            son of Francis Roland Shope, Co. D, 45th Pennsylvania Infantry

49th 1932 Council Bluffs Jun 6-9 Francoy Aubrey Smith *  

            son of John Handy Smith, Co. K, 28th Iowa Infantry

50th 1933 Ft. Madison Jun 12-15 Charles L. Miller *

51st 1934 Des Moines Jun 11-13 Rev. Luther Wells Childs *

            grandson of Absalom Abner Wells, Co. D, 18th Missouri Infantry

52nd 1935 Waterloo Jun 9-12 Fred F. Hall *

            son of George W. Hall, Co. G, 9th Iowa Cavalry

53rd 1936 Des Moines Jun 7-11 Roy J. Bennett *

                            Commander-in-Chief 1951

            grandson of James Wilfred Bennett, Co. C, 2nd Vermont Infantry

54th 1937 Marshalltown Jun 20-24 Charles L. Kasten *

            son of Charles C. Kasten, Co. A, 18th Wisconsin Infantry

55th 1938 Sioux City Jun 5-8 Charles L. Kasten

56th 1939 Iowa City Jun 18-21 Ward R. Evans

57th 1940 Des Moines Jun 9-12 Charles E. Ross   

58th 1941 Des Moines Jun 8-11 Harrison H. LeGrand *      

            son of John W. LeGrand, Co. D, 6th Iowa Infantry   

59th 1942 Des Moines Jun 7-10 Harrison H. LeGrand

60th 1943 Davenport Jun 6–9 James H. Wauson              

61st 1944 Ft. Dodge Jun 4-7 William Theodore Alstrand *

            son of Gustaf Alstrand, Batt. H, 1st Illinois Light Artillery

62nd 1945 Des Moines Jun 7-8 Denver Thurston Howe *

             son of David T. Howe, Co. A, 23rd Ohio Infantry

63rd 1946 Cedar Rapids Jun 7-10 George A. Clark

64th 1947 Des Moines Jun 15-17 William F. Hathaway

65th 1948 Mason City Jun 7-10 William F. Hathaway

66th 1949 Cedar Rapids Jun 5-8 Homer L. L. Young

67th 1950 Homer L. L. Young

68th 1951 Homer L. L. Young

69th 1952 Jun 11 Edward R. Kuba *  

70th 1953 Ed Carl Wittman *

            son of John Wittman, Co. H, 156th Illinois Infantry

71st 1954 Des Moines Jun 23 Lawrence K. Boutin *

            son of Charles William Boutin, Major, 4th Vermont Infantry

72nd 1955 Samuel W. Guynn *

            grandson of Samuel Guynn, Co. C, 21st Missouri Infantry

73rd 1956 Jacob C. Kirchner

74th 1957 Cedar Rapids Jun 7-9 Sydney A. Bemis *

            grandson of Ashel C. Bemis, Co. K, 11 Illinois Cavalry

75th 1958 Sydney A. Bemis

76th 1959 Leroy B. Jones

77th 1960 Leroy B. Jones

78th 1961 Leroy B. Jones

79th 1962 John B. Johnson

80th 1963 Mason City Jun 22 John B. Johnson

81st 1964 John B. Johnson

82nd 1965 Elmer S. Kirchner

83rd 1966 Shelly T. Stillwell

84th 1967 Elmer S. Kirchner

85th 1968 Shelly T. Stillwell

86th 1969 Shelly T. Stillwell

87th 1970 James J. Cook

88th 1971 Charles Preston “Buster” Lowe *

            grandson of Roland Anderson Lowe, Co. C, 1st Missouri Infantry

89th 1972 Charles Preston “Buster” Lowe

90th 1973 Charles Preston “Buster” Lowe

91st 1974 Charles Preston “Buster” Lowe

92nd 1975 Howard Harm Cleveland *

93rd 1976 Richard A. McCoy *

94th 1977 Richard A. McCoy

95th 1978 Richard A. McCoy

96th 1979 Des Moines Ora E. Niffenegger *

            grandson of Joseph William Lasell, Co. C, 23rd Iowa Infantry

97th 1980 Des Moines Ora E. Niffenegger

98th 1981 Des Moines Ora E. Niffenegger

99th 1982 Des Moines Ora E. Niffenegger

100th 1983 Des Moines Merrill Dean Anthony *

            grandson of Richard Martin Anthony, Co. G, 17th Iowa Infantry

101st 1984 Des Moines Merrill Dean Anthony

102nd 1985 Des Moines Ellsworth Ray Niffenegger *

            grandson of Joseph William Lasell, Co. C, 23rd Iowa Infantry       

103rd 1986 Des Moines Ellsworth Ray Niffenegger

104th 1987 Des Moines Roger Wheeler

          grandson of James Tipton Wheeler, Co. C, 23rd Iowa Infantry

105th 1988 Des Moines Roger Wheeler

106th 1989 Des Moines Roger Wheeler

107th 1990 Roger Wheeler

108th 1991 Roger Wheeler

109th 1992 Nathan Moll

110th 1993 Roger Wheeler

111th 1994 Michael Friedel

          2nd great-grandson of Robert Pace, Co. E, 55th Pennsylvania Infantry

112th 1995 David Allan Turpin *

          great-grandson of David S. Turpin, Co. C, 36th Iowa Infantry

113th 1996 David Allan Turpin

114th 1997 Roger Shannon

          2nd great-grandson of John Bracklin Shannon, Co. I, 80th Ohio Infantry

115th 1998 Brad McGowan

           great-grandson of Anderville E. Bolton, Co. I, 2nd Iowa Cavalry

116th 1999 Robert Kennedy

117th 2000 Roger Shannon

118th 2001 Roger Batchelder

119th 2002 David Stephen

120th 2003 Larry Roach

            great-grandson of Thomas Hamilton, Co. F, 2nd New York Cavalry

121st 2004 Larry Roach

122nd 2005 James T. Hawk

            2nd great-grandson of Robert H. Redd, Co. D, 7th Illinois Cavalry

123rd 2006 Ronald Frank Rittel

            2nd great-grandson of Abraham Curtis Forney, Co. I, 80th Ohio Infantry

124th 2007 Mar 31 Des Moines Kevin Pearson

                   Associate Membership

125th 2008 Mar 29-30 Waterloo Kevin Pearson

126th 2009 Courtney Stahr

127th 2010 James Andrew Braden

128th 2011 James Andrew Braden

129th 2012 Ft. Dodge Apr 20-21 Michael Carr

            3rd great-grandson of Jefferson Houston Alley, Co. B, 29th Iowa Infantry

130th 2013 Ottumwa Apr 19-20 Richard “Jake” Grim

           2nd great-grandson of Jesse Luther, Co. I, 211th Pennsylvania Infantry

131st 2014 Camp Dodge Mar 28-29 David Michael Lamb

132nd 2015 Camp Dodge Mar 28 Danny Edward Krock

             3rd great-grandson of David Franklin Hamilton, Co. F, 16th Iowa Infantry

133rd 2016 Hampton Apr 2 Danny Edward Krock

134th 2017 Atlantic Apr 8 Jeffrey Paul Rasmussen

            2nd great-grandson of William Henry Folks, Co. H, 7th Wisconsin Infantry

135th 2018 Waterloo Apr 21 Danny Edward Krock

 

 

 

Ladies Aid Society

Iowa Division

 

Division Presidents

 

1891 Ottumwa Jun 9-11 Belle Gray Rice *

                                National President 1891-1893

1897 Marshalltown Jun 8-10 Lizzie Leona Bunger *

 

 

Auxiliary to the Sons of Union Veterans, U.S.A.

Iowa Division

 

Division Presidents

 

1st 1920 Ottumwa Jun 22-24 Gertrude A. Wright

2nd 1921 Waterloo Jun 7-9 Julia Sarah Kesler * 

3rd 1922 Iowa City Jun 20-22 Rowena A. Norton

4th 1923 Ft. Dodge Jun 5-7 Wilma L. Combs *

                             National President 1932

5th 1924 Marshalltown Jun 10-12 Wilma L. Combs

6th 1925 Mason City Jun 9-11 Zella C. Kimbley *

 

 

 

Auxiliary to the Sons of Union Veterans of the Civil War

Department of Iowa

 

 

Department Presidents

 

 

7th 1926 Keokuk Jun 8–10 Zella C. Kimbley

8th 1927 Newton Jun 21-23 Ethel M. Snodgrass *

9th 1928 Cedar Rapids Jun 5-7 Leach C. Vigren

10th 1929 Ft. Dodge Jun 11-13 Lolabel M. Harmon

11th 1930 Ottumwa Jun 10-12 Lotty Jo Fawkes *

12th 1931 Marshalltown Jun 8-11 Rebecca J. Hiskey *

13th 1932 Council Bluffs Jun 6-9 Mabel G. Smith

14th 1933 Ft. Madison Jun 12-15 Ida A. Smyther 

15th 1934 Des Moines Jun 11-13 Nellie E. Cressford

16th 1935 Waterloo Jun 9-12 Minnie Ray Hatch *

17th 1936 Des Moines Jun 7-11 Minnie Ray Hatch

18th 1937 Marshalltown Jun 20-24 Ida May Snider * 

19th 1938 Sioux City Jun 5-8 Lorna Viola Schwarz * 

20th 1939 Iowa City Jun 18-21 Mary Alma “Alma” Lurvey  *

21st 1940 Des Moines Jun 9-12 Melissa L. Harrington *

22nd 1941 Des Moines Jun 8-11 Marie M. Shope *

23rd 1942 Des Moines Jun 7-10 Margaret H. Hall *  

         wife of Fred F. Hall, 52nd Commander Iowa SUVCW

24th 1943 Davenport Jun 6–9 Emma C. Alstrand * 

          wife of William T. Alstrand, 61st Commander Iowa SUVCW

25th 1944 Ft. Dodge Jun 4-7 Neva E. Clark 

26th 1945 Des Moines Jun 7-8 Grace E. Hansen 

27th 1946 Cedar Rapids Jun 7-10 Zella R. Goodfellow

28th 1947 Des Moines Jun 15-17 Ethel Jones

29th 1948 Mason City 7-10 Susan M. Bennett 

30th 1949 Cedar Rapids Jun 5-8 Lilla Mae Keller

31st 1950 Myrtle J. Young

32nd 1951 Reva B. Samuelson

33rd 1952 Jun 23 Des Moines Amy M. Noll *

34th 1953 L. J. Webb 

35th 1954 Lena S. Lemper *

            daughter of Ethel Snodgrass, 8th Department President

36th 1955 Nora E. Hinchliffe 

37th 1956 Jun 7-9 Cedar Rapids Bessie H. Jones

38th 1957 Grace D. Peterson 

39th 1958 Viola R. Hearshman *

40th 1959 Irma M. Woods *

41st 1960 Frances E. Eichelberger

42nd 1961 Pauline E. Herron

43rd 1962 Blanche R. Risher *

44th 1963 Adah M. Schwab *

45th 1964 Margaret B. Jones

46th 1965 Myrtle C. Caldwells 

47th 1966 Edith E. Huff

48th 1967 Jean S. Foster

49th 1968 Jean S. Foster

50th 1969 Frances E. Eichelberger

51st 1970 Pauline E. Herron

52nd 1971 Pauline E. Herron

53rd 1972 Grace E. Hansen

54th 1973 Fern P. Kingsley

55th 1974 Ethel Jones

56th 1975 Myrtle Jones

57th 1976 Nellie Hawley

58th 1977 Nellie Hawley

                   National President 1980

59th 1978 Edith DuCharme *

60th 1979 Eva M. Cote *

61st 1980 Lula J. Brann 

62nd 1981 Esther Sieberling

63rd 1982 Lucille Davenport

64th 1983

65th 1984

66th 1985 Bernice J. Woodford  *

67th 1986

68th 1987 Grace E. Hansen

69th 1988 Janice Cross *

70th 1989 Karen Moll 

71st 1990 Mary Lelia Houchin *

72nd 1991 JoAn Wheeler

73rd 1992 Phyllis Cohie

74th 1993 JoAn Wheeler

75th 1994 Helen Dodd

76th 1995 Helen Dodd

77th 1996 JoAn Wheeler

78th 1997 Ruth Wheeler

79th 1998 Des Moines Ruth Wheeler

80th 1999 Iowa City Mary Houchin

81st 2000 Cedar Rapids Mary Houchin

82nd 2001 Waverly Helen Dodd

83rd 2002 Waterloo Mary Houchin

84th 2003 Des Moines Helen Dodd

85th 2004 Waterloo Helen Dodd

86th 2005 Mason City Helen Dodd

87th 2006 Johnston Marilyn Rittel

88th 2007 Urbandale Marilyn Rittel

89th 2008 Mason City Helen Dodd

90th 2009 Waterloo Harriett Sheldahl

91st 2010 Des Moines Peggy Murphy

92nd 2011 Council Bluffs Peggy Murphy

93rd 2012 Ft. Dodge Apr 20-21 Marilyn Rittel

94th 2013 Ottumwa Apr 19-20 Peggy Murphy

95th 2014 Camp Dodge Mar 28-29 Mary Rittel

96th 2015 Camp DodgeMar 28 Mary Rittel

97th 2016 Hampton Apr 2 Jay Kline

98th 2017 Atlantic Apr 8 Jay Kline

99th 2018 Waterloo Apr 21 Mary Rittel

 

 

Woman’s Relief Corps

Department of Iowa

 

 

Department Presidents

 

1st 1884 Agency July 8 Mattie Dawson Burbage * 

2nd 1885 Davenport Apr 22-23 Harriet E. "Hattie" Marshall *

3rd 1886 Sioux City Apr 7-8 Clara E. Nichols *

4th 1887 Dubuque Apr 20-21 Mary Lucina McHenry *

                                   National President 1890

5th 1888 Cedar Rapids Apr 11-13 Almira “Myra” Eaton Hankey *

6th 1889 Burlington Apr 10-11 Lottie D. Stocking Ley

7th 1890 Des Moines Apr 8-9 Seraphine Hastings Osgood *

8th 1891 Dubuque Apr 15-16 Clara E. Nichols

9th 1892 Ottumwa Apr 10-12  Sara L. Rothrick 

10th 1893 Keokuk Apr 25-26 E. Flora Evans *

11th 1894 Council Bluffs Jun 19-21 E. Flora Evans  

12th 1895 Clinton May 7-11 Helen R. Griffith *

13th 1896 Cedar Rapids Apr 28-30 Helen R. Griffith

14th 1897 Marshalltown Jun 8-10  Georgeanna Wade “Georgia” McClellan *

15th 1898 Sioux City Jun 15-16  Georgeanna Wade “Georgia” McClellan

16th 1899 Waterloo Jun 14-15 Lizzie S. Hutchinson 

17th 1900 Davenport Jun 13-14 Christine C. Snyder Romans 

18th 1901 Dubuque Jun 10-12 Georgia B. Worker *

19th 1902 Des Moines May 21-22 Mira L. Parker

20th 1903 Cedar Rapids May 20-21 Jennie Iowa Berry  

                                          National President 1909

21st 1904 Mason City Jun 8-9 Frederica Philpot Stiles 

22nd 1905 Oskaloosa May 17-18 Eleanor Jean Hawk *

23rd 1906 Boone Jun 6-7 AdelineAddie” E. Unangst *

24th 1907 Dubuque Jun 12-13 Estella E. Plopper *

25th 1908 Cedar Rapids Jun 10-11 Lena Tripp Ring *

26th 1909 Ft. Dodge Jun 9-10 Marie Lantz Basham Roland *

                                           National President 1922

27th 1910 Des Moines Jun 8-10 Jennie Lathrop Whedon *

28th 1911 Muscatine Jun 13-15 Ray M. Hanchett *

29th 1912 Mason City Jun 11-13 Sarah Ann "Sallie" Fox *

30th 1913 Des Moines Jun 10-13 Mattie E. Witter *

31st 1914 Burlington Jun 16-18 Carrie I. Netcott *

32nd 1915 Sioux City Jun 8-10 Lu L. Schrack  

33rd 1916 Marshalltown Jun 20-22 Ida M. Smyth *

34th 1917 Davenport Jun 19-21 Lura E. Borger

35th 1918 Des Moines Jun 11-13 Dawn B. Tullis

36th 1919 Cedar Rapids Jun 3-5 Clara C. Weber *

37th 1920 Ottumwa Jun 22-24 Minnie Miller *

38th 1921 Waterloo Jun 7-9 Nora L. Bryson *

39th 1922 Iowa City Jun 20-22 Sue Browning *

40th 1923 Ft. Dodge Jun 3-7 Orpha Bell Turner *

41st 1924 Marshalltown Jun 8-12 Jennie B. Jones *

42nd 1925 Mason City Jun 9-11 L. Gertrude Anderson *

43rd 1926 Keokuk Jun 8-10 May E. Jones

44th 1927 Newton Jun 21-23 Sarah Viola “Sadie” Hollinger *

45th 1928 Cedar Rapids Jun 5-7 Bertha S. Patrick  

46th 1929 Ft. Dodge Jun 11-14 Ethel K. Collier *     

47th 1930 Ottumwa Jun 9-12 Bessie Mae Musgrove *

48th 1931 Marshalltown Jun 7-11 Maude Troutner *

49th 1932 Council Bluffs Jun 6-9 Elizabeth L. Kothe *

50th 1933 Ft. Madison Jun 11-15 Anna Jane “Annie” Beaham * 

51st 1934 Des Moines Jun 11-13 Harriett Gladys McCollough *

52nd 1935 Waterloo Jun 9-12 Theresa Christina Marsh * 

53rd 1936 Des Moines Jun 7-11 Ethel Shepard

54th 1937 Davenport Jun 20-23 Tracy G. Bradley *

55th 1938 Sioux City Jun 5-7 Rhoda Denny Moss

56th 1939 Iowa City Jun 18-22 Olive Moore

57th 1940 Des Moines Jun 9-12 Anna Bauer

58th 1941 Des Moines Jun 8-11 Nora E. Reinhardt

59th 1942 Des Moines Jun 7-10 Lillian H. Long  

60th 1943 Davenport Jun 6-9 Mae G. Born

61st 1944 Ft. Dodge Jun 4-7 Helen Josephine Tadewald *

62nd 1945 Des Moines Jun 7-8 Esther Zell Kaveny 

63rd 1946 Cedar Rapids Jun 7-10 I. Leone Stokka *

64th 1947 Des Moines Jun 15-17 Nettie Ethel Billhymer *

65th 1948 Mason City Jun 7-10 Josephine M. Kuba *

66th 1949 Cedar Rapids Jun 5-8 Manila Astella Struckman *

67th 1950 Davenport Jun 11-14 Mary F. Smith  

68th 1951 Des Moines Jun 17-20 Frances E. Echelberger *

69th 1952 Cedar Rapids Jun 8-11 Stella I. Laffan *

70th 1953 Ft. Dodge Jun 7-10 Frances Pearl VanWinkle * 

72nd 1955 Mason City Jun 12-15 Ina Williamson

73rd 1956 Council Bluffs Jun 10-13 Norvella Ellis *

74th 1957 Cedar Rapids Jun 9-11 Inez Crawford

76th 1959 Waterloo Jun 14-16 Alma R. Baker *

77th 1960 Newton Jun 12-14 Zylphia Felton *

78th 1961 Ottumwa Jun 11-13 Ida Smith

79th 1962 Jun 17-19 Nellie Hazel Hawley *

80th 1963 Marshalltown Jun 16-18 Emma Margaret Reed *

81st 1964 Sioux City Jun 7-9 Leona Hood

82nd 1965 Waterloo Jun 6-8 Fern Kingsley

83rd 1966 Cedar Rapids Jun 5-7 Effie Fadelia Greiner *

84th 1967 Ottumwa Jun 4-6 Edna Mesenbrink

85th 1968 Ft. Dodge Jun 9-11 Florence Ruby Wonders *

86th 1969 Waterloo Jun 8-10 Dorothy Aleen Gallup *

87th 1970 Des Moines Jun 7-10 Ethel Sloan  

88th 1971 Newton Jun 7-8 Louise Hatcher

89th 1972 Des Moines Jun 11-13 Jean Love 

90th 1973 Ottumwa Jun 10-12 Hazel Roberts

91st 1974 Cherokee Jun 9-11 Mabel O. Howk *

92nd 1975 Waterloo Jun 8-10 Alice E. Hansen *

93rd 1976 Cedar Rapids Jun 13-15 Margaret Jaunita Moore *

94th 1977 Ottumwa Jun 12-14 Helen Parrish 

95th 1978 Newton Jun 12-13 Edna Mary Salsbury *

96th 1979 Des Moines Jun 11-13 Hazel M. Merrill

97th 1980 Ft. Dodge Jun 8-10 Arlene Crocker

98th 1981 Arlene Crocker

99th 1982 Edith Emogene Schuessler *

100th 1983 Newton Jun 5-7 Aleen Joyce Boese *

101st 1984 Iola Ross

102nd 1985 Jean Maxine Eivins *

103rd 1986 Betty Louise Keffer *

104th 1987

105th 1988

106th 1989 Carman Vanderbilt Leest

107th 1990 Eileen Post

108th 1991

109th 1992 Judy Smith

110th 1993

111th 1994

112th 1995 Yvonne Romans

113th 1996

114th 1997

115th 1998

116th 1999 Yvonne Romans

117th 2000

 

                  Annie Turner Wittenmyer served as National President 1889 - 1890

                             Annie moved from Davenport, Iowa to Sanatoga, Pennsylvania in 1868. 

                            She served as the first Chaplain for the Woman's Relief Corps, in 1883, and

                                                       elected National President six years later.

 

 

Ladies of the Grand Army of the Republic

Department of Iowa

1889

 

Department Presidents

 

 

           Julia A. Thompkins

            Elizabeth Campbell

            Elsie M. Harrison

            Mary J. Toms

            Calista Jane Hunting  *

            Lillian Clark Cary

                        National President 1919

9th 1897 Marshalltown Jun 8-10 Aurilla Elizabeth Sherman *

10th 1898 Sioux City Jun 14-16 Aurilla Elizabeth Sherman

12th 1901 Dubuque Jun 10-12 Charlotte Battles Morgan *

19th 1908 Cedar Rapids Jun 9-12 Kathryn E. Hyde *

27th 1916 Marshalltown Jun 20-22 Alma Dorothy Johnson *

28th 1917 Davenport Jun 19-21 Alma Dorothy Johnson  

30th 1919 Cedar Rapids Jun 16-17 Winifred E. Soper

             Verna E. Barth *

34th 1923 Ft. Dodge Jun 3-7 Laura M. S. McCrea *

35th 1924 Marshalltown Jun 10-12 Laura M. S. McCrea

36th 1925 Mason City Jun 8-11 Lanah Agusta Lawler *

37th 1926 Keokuk Jun 8-10 Jennie E. Beymer-Murray *

38th 1927 Newton Jun 21-23 Jennie E. Beymer-Murray

39th 1928 Cedar Rapids Jun 4-7 Ella Edleman * 

40th 1929 Ft. Dodge Jun 11-13 Myrta Finley Nickles

41st 1930 Ottumwa Jun 8-12 Belle Husted Carson *

42nd 1931 Marshalltown Jun 7-11 Belle Husted Carson

43rd 1932 Council Bluffs Jun 5-10 Bertha M. Hunt

44th 1933 Ft. Madison Jun 10-15 Bertha M. Hunt

45th 1934 Des Moines Jun 10-13  Fannie B. Small *

46th 1935 Waterloo Jun 9-11 Fannie B. Small

47th 1936 Des Moines Jun 7-10 Zella Groat-Chaloupka *

48th 1937 Davenport Jun 20-24 Mabel A. Lynch *

49th 1938 Sioux City Jun 5-8 Louise E. Shupe *

50th 1939 Iowa City Jun 18-21 Louise H. Schnoor *

51st 1940 Des Moines Jun 9-12 Minnie J. Milne *

52nd 1941 Des Moines Jun 8-11  

53rd 1942 Des Moines Jun 7-10 Rosetta Matilda Searcy *

54th 1943 Davenport Jun 6-9 Sybil M. Adams * 

55th 1944 Ft. Dodge Jun 4-9 Edna M. Weigle *

56th 1945 Des Moines Jun 10-12 Elizabeth B. Artus

57th 1946 Cedar Rapids Jun 7-10 Jennie S. Lietz *

58th 1947 Des Moines Jun 15-17 Cora R. Van Hosen *

50th 1948 Mason City Jun 7-10  Theresa R. Hunter *

60th 1949 Mason City Jun 13-16 Mabel G. Johnson

61st 1950 Davenport Jun 11-14

62nd 1951 Des Moines Jun 17-20

63rd 1952 Cedar Rapids Jun 8-10 Myrtle M. Ruhnke * 

89th 1978 Florence Elizabeth “Flossie” Krohn *

 

 

 

National Alliance Daughters of Veterans

Iowa Division

1914

 

 

Division Presidents

 

 

1st 1915 Ida BelleWarfield *

          daughter of Abraham M. Hare, Colonel, 11th Iowa Infantry

2nd 1916 Nellie Cowles Hollingshead

3rd 1917 Louis Burr “Louie” Amos *

           daughter of John B. Burr, Co. A of the 36th Illinois Infantry

4th 1918 Ivah Dodd Crescelous  died in office

               Maude Flactiff

5th 1919 Lola Elliott

6th 1920 Lola Elliott

7th 1921 Eva K. Daughtery

8th 1922 Anna Estelle Murray *

            daughter of Diedrich Regennitter, Co. I, 44th Iowa Infantry

9th 1923 Anna Estelle Murray

10th 1924 Belle Smith

11th 1925 Genevieve Marie “Gene” McMasters *

 

 

Daughters of Union Veterans of the Civil War

Department of Iowa

 

Department Presidents

 

12th 1926 Blanche L. Day *

            daughter of Benjamin F. Lewis, Co. G, 1st Illinois Light Artillery

13th 1927 Millicent Hicklin

14th 1928 Hazel Golden

15th 1929 Marion Hall

16th 1930 Pearl Clapp *

            daughter of Charles Finley Russell, Co. D, 15th Indiana Infantry

17th 1931 M. Belle Kooser *

            daughter of Squire George McGibbon, Co. A, 119th Illinois Infantry

18th 1932 Lillian Meier *

19th 1933 Doris May Groves *

            daughter of George Samuel Neel, Co. A, 70th Ohio Infantry

20th 1934 Arrilla A. Kleespie  *

            daughter of Andrew Diehl, Co. D, 92nd Illinois Infantry

21st 1935 Julia Catherine Wanamaker *

            daughter of George W. Husted, Co. G, 8th Iowa Infantry

22nd 1936 Janette Black

23rd 1937 Carrie Belle Baker *

            daughter of John Ferdinand Loehr, Co. I, 45th Iowa Infantry

24th 1938 Mary Etta Taft *

            daughter of Andrew Judson Berry, Co. A, 14th Iowa Infantry

25th 1939 Dora V. Jeffery

26th 1940 Gertrude Jane Hatcher *

            daughter of Leonidas Baker, Co. H, 86th Indiana Infantry

27th 1941 Lillian Belle Bridenstine *

            daughter of Daniel Wesley Green, Co. G, 6th Iowa Infantry

28th 1942 Cecil M. Brower * 

29th 1943 Ellen Bryant

30th 1944 Xenia Patterson McKeen

 

 

Daughters of Union Veterans of the Civil War, 1861-1865

Department of Iowa

 

 

Department Presidents

 

31st 1945 Maybelle Rickhoff

32nd 1946 Ethel Badgerow *

33rd 1947 Iantha Adelle Johnson *

34th 1948 Daisy F. Duckworth *

35th 1949 Stella Adams

36th 1950 Minnie Miranda Duvall *

37th 1951 Essie Jenks

38th 1952 Margaret B. Hinegardner *

            granddaughter of John Ent, Co. K, 9th Indiana Cavalry

39th 1953 Mabel Potter

40th 1954 Olive Houlihan

41st 1955 Ida Hatch

42nd 1956 Anna Isabelle Smith Piper *

43rd 1957 Orpha W. Carpenter *

44th 1958 Agnes Hermann

45th 1959 Lelah Leota Flint *

46th 1960 Bertha Spear

47th 1961 Lorene Frances Hausner *

            granddaughter of Royal Peter Sheffield, Co. H, 8th Iowa Infantry

48th 1962 Des Moines Jun 7-10 Velma Nadine Cleveland *

49th 1963 Mason City Jun 21-22 Martha May Hillard *

            granddaughter of John A. Fletcher, Co. C, 3rd Iowa Cavalry

50th 1964 Lovelle S. Huber *

51st 1965 Addie Fay Jones *

            daughter of Coleman Barber, Co. F, 6th Iowa Infantry

52nd 1966 Bess Jones

53rd 1967 Des Moines Jun 15-17 Evelyn Williams

54th 1968 Ft. Dodge Jun 6-8 Lois Audrey Riekens *

55th 1969 Marshalltown Jun 19-21 Wylda Floy Axmear *

56th 1970 Des Moines Jun 11-13 Lila O’Donnell

                                    National President 1977

          daughter of Sydney Bemis, 74th Department Commander Iowa SUVCW

            great-granddaughter of Ashel C. Bemis, Co. K, 11 Illinois Cavalry

57th 1971 Des Moines Jun 17-19 Roena Merle Anderson *

            great-granddaughter of John D. Havner, Co. I, 4th Iowa Cavalry

58th 1972 Des Moines Jun 8-10 Neva Stutsman *

59th 1973 Des Moines Jun 7-9 Versie Lounsberry

60th 1974 Des Moines Jun 6-8 Mildred Cowles

61st 1975 Des Moines Jun19-21 Ilah L. Elwood

62nd 1976 Des Moines Jun 3-5 Mary K. Sanger

63rd 1977 Grinnell Jun 9-11 Leona J. Duckert Sallee

64th 1978 Mason City Jun 8-9 Wilma Abel *

            granddaughter of Elias Harvey Scales, Co. G, 4th Michigan Cavalry

65th 1979 Ottumwa Jun7-9 Dorothy Weller

66th 1980 Des Moines Jun 5-7 Marguerite Tuttle *

67th 1981 Verla Jean Brown *

68th 1982 Sherry Foresman

69th 1983 Eleanor McConkey *

70th 1984 Cathy Miller

71st 1985 June Barrow

72nd 1986 Hazel Gilbert

73rd 1987 Waterloo Jun 18-20 Betty Ann Crozier *

                                National President 1993

74th 1988 Newton Jun 16-18

100th 2014 Pat Askildson

          daughter of Lila O’Donnell, 56th Department President, Iowa DUVCW

100th Anniversary Iowa DUVCW

 

 


Print Print | Sitemap
© Department of Iowa Sons of Union Veterans of the Civil War